Czym jest sucha zabudowa wnętrz i gdzie można wykorzystać ten typ rozwiązania? Jakie są zalety suchej zabudowy i co można zyskać stosując właśnie ten rodzaj rozwiązania budowlanego?

Co to jest sucha zabudowa wnętrz?

Sucha zabudowa wnętrz to alternatywne dla mokrych technologii rozwiązanie, stosowane przy wykończeniach wnętrz. Pozwala ono na niemal nieograniczoną aranżację każdego wnętrza. Suchą zabudowę stosuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej, w hotelach, restauracjach, bankach i biurach.

Zalety suchej zabudowy

Wykonanie ścianek działowych z płyt kartonowo-gipsowych daje możliwość dowolnej aranżacji każdego wnętrza. Ścianki z suchej zabudowy są bardzo lekkie i dlatego można je stawiać niemal w każdym miejscu.

Mając do dyspozycji jedno duże pomieszczenie, za pomocą płyt gipsowo-kartonowych można zrobić bez kłopotu dwa mniejsze pokoje, gdy tylko zajdzie taka konieczność. Ścianki działowe stawia się szybko i w stosunkowo łatwy sposób.

Firmy budowlane oraz inwestorzy coraz częściej i chętniej sięgają po to rozwiązanie. Jest ono bardzo ekonomiczne, łatwe w wykonaniu i dodatkowo pozwala oszczędzać bardzo cenny czas.

Metodą suchej zabudowy można również wykonywać sufity podwieszane. Jest to bardzo dobry sposób, aby obniżyć wysokie mieszkania. Ciepło, jak wiadomo, zawsze unosi się do góry. Ogrzewanie wysokich pomieszczeń to spory koszt. Podwieszany sufit obniża koszty tego ogrzewania, zmniejszając wysokość mieszkania. Dodatkowo, stosując wełnę mineralną, tworzą ochronę przeciwpożarową.

Sufity podwieszane służą również do zakrycia rur, czy instalacji oraz zniwelowania nierówności. Często stosuje się sufit podwieszany dla zamaskowania starego, zniszczonego sufitu. Dzięki łatwości montażu, sufit podwieszany może być również dwupoziomowy, co stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny. 

Sucha zabudowa to idealne rozwiązanie dla aranżacji strychów, poddaszy i klatek schodowych. 

Bardzo ważne w przypadku stosowania suchej zabudowy wnętrz jest dobranie odpowiednich materiałów do poszczególnych zadań. W tej sferze warto zdać się na opinie fachowców w tej dziedzinie.