W obecnych czasach coraz ciężej o pozyskanie nowego klienta, ponieważ rynek jest bardzo bogaty i konkurencyjny. Zaczynając projekt często zastanawiamy się jaką firmę wybrać, jakie materiały kupić a przede wszystkim, jak ma wyglądać finalnie nasz wymarzony dom. Dzięki dużemu wyborowi produktów, czasem ciężko się zdecydować, które będą najodpowiedniejsze. Należy się zastanowić, które z rozwiązań, będzie idealnie pasować do naszych wymogów.

Zalety blachy trapezowej

Blacha to obok dachówki jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Blachę trapezową zalicza się do grupy blach profilowanych. Aktualnie są one najpowszechniej stosowane na dachach domów jednorodzinnych, a także obiektów przemysłowych, magazynowych oraz gospodarczych. Wybierając materiał na dach, trzeba oczywiście uwzględnić założenia zawarte w projekcie i możliwość obciążenia konstrukcji. Jednak oprócz tego w tym miejscu należy wspomnieć, że największymi zaletami blachy trapezowej są trwałość i cena. Pod tym względem blacha trapezowa wypada bardzo dobrze, ponieważ jej producenci gwarantują długoletnie użytkowanie. Dodatkowo cena jest bardzo konkurencyjna, dlatego że jej koszt jej znacznie niższy, niż tradycyjne wykorzystanie dachówki. Kolejnymi zaletami jest to, że jest to materiał trwały, wytrzymały, lekki a co najważniejsze odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Wymiary blachy trapezowej

Arkusz takiej blachy trapezowej ma podłużne przetłoczenia w kształcie trapezu. Dzięki takim przetłoczeniom blacha jest sztywniejsza i bardziej wytrzymała. Jak wiadomo blachę stosuje się na zewnątrz budynku, więc musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także różne warunki atmosferyczne. Grubość stalowego rdzenia blachy to od 0,4 mm do 1,5 mm. Wybór konkretnej blachy, jeśli chodzi o wysokość i szerokość zależy, z jakim typem budynku mamy do czynienia. Należy pamiętać, że blachę trapezową kupuje się w arkuszach dociętych na określoną długość. Główny podział to:

  • 35mm (w przypadku średniej wielkości budynków mieszkalnych),
  • 80mm do 200mm (budynki o dużej powierzchni dachowej).