Okna dobrej jakości powinny przetrwać bez konieczności wymiany nawet kilkadziesiąt lat. Ich trwałość zależy przede wszystkim od tego, czy zostały wytworzone zgodnie ze standardami produkcji oraz od poprawnego montażu. Często zastanawiamy się, czy powinny zostać już wymienione. Jeśli od okna wieje, zimą w pokoju zbyt niska temperatura, a latem bywa  zbyt gorąco – to znak, że są one nieszczelne i należy je zastąpić nowymi. Pomoże to obniżyć rachunki i zapewni lepszy komfort w naszym domu.

Okna w domu – kiedy nadają się do wymiany?

Dobrej jakości materiały nie tylko poprawiają wygląd naszego mieszkania, ale sprawiają też, że pomieszczenia będą lepiej wentylowane. Nowe okna pozwalają zaoszczędzić w skali roku znaczne ilości energii, a tym samym gazu czy innego paliwa. Ich wymiana jest ważną częścią poprawy komfortu, ponieważ stare, uszkodzone szyby oznaczają zwykle wysoką utratę ciepła.

Myśląc o remoncie mieszkania, rzadko bierzemy pod uwagę wymianę okien, ponieważ ich zużycie nie rzuca się w oczy. Okno może wizualnie wyglądać całkiem dobrze, podczas gdy dawno straciło swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Chcąc upewnić się, czy jest to najlepsza pora na zmiany, trzeba przyjrzeć się ich szczelności oraz wytrzymałości.

Nawet jeśli ściany budynku zostały dobrze ocieplone, a okna są stare, ciepło nadal będzie przez nie uciekać. Małe rysy można zlikwidować, natomiast naprawa głębokich pęknięć nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji należy stare i uszkodzone materiały należy wymienić na nowe.

Wymiana okien – co trzeba wiedzieć?

Całą procedurę wymiany należy zacząć od demontażu starej stolarki. Im ostrożniej i staranniej przystąpimy do zadania, tym mniej będzie prac wykończeniowych. Brak doświadczenia w tego typu pracach może skutkować pęknięciami i uszkodzeniami ścian.

Wymieniając okno, trzeba dokładnie usunąć wszelkie pozostałości z metalowymi kotwami włącznie. Jeżeli uda nam się usunąć stare okno to przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest odpowiednie przygotowanie ościeży. Trzeba pamiętać, że muszą być one suche i stabilne. Przed właściwym montażem należy najpierw zdjąć z ram zabezpieczenie. Pozostała folia chroniąca powierzchnie zewnętrzne może pozostać na miejscu.