W małych mieszkaniach w bloku sypialnia często jest luksusem. Warto jednak tak zaplanować powierzchnię mieszkalną, aby znalazło się w niej miejsce także na sypialnię, nawet niewielką. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić małą sypialnię.

Mała sypialnia – jaki kolor ścian?

Kolorystyka małej sypialni jest jedną z najważniejszych kwestii. W przypadku małych wnętrz najlepiej sprawdzą się jasne, stonowane odcienie oraz biel, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Dobrym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany na bardziej intensywny kolor. Dla przykładu czerń na jednej ścianie skutecznie zmienia proporcję pomieszczenia. Można ozdobić ścianę również fototapetą bądź ściennymi panelami, które sprawią, że w sypialni zrobi się przytulnie. Pamiętajmy jednak, aby ciemne i intensywne kolory stosować z umiarem, ponieważ zbyt duża ich ilość wywoła wrażenie ciasnej nory.

Pamiętajmy także, że lustra posiadają niesamowitą moc optycznego powiększania pomieszczeń. Może warto więc zawiesić je nad zagłówkiem lub wybrać szafę z lustrzanymi drzwiami?

Meble do małej sypialni

Podstawą każdej sypialni jest łóżko. To od niego zależy jakość i komfort naszego snu, dlatego na wybór łóżka powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu.

Jakie łóżko do małej sypialni? Największe, jakie się da lub takie, jakiego potrzebujemy. Brak miejsca na szafki nocne? Żaden problem! Możemy zamontować dodatkowe oświetlenie na ścianie nad zagłówkiem.

Jeżeli po w stawieniu łóżka, w małej sypialni zostało jeszcze miejsce na inne meble, wybierzmy lekkie modele, proporcjonalne do wielkości pomieszczenia. Decydując się na szafę, rozważmy wnękową, która jest bardziej pojemna.

Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania rzeczy, zastanówmy się nad zabudową pod sufitem. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale także efektowne.

Zrezygnujmy z ciężkich zasłon i firan. W małej sypialni o wiele lepiej sprawdzą się żaluzje lub rolety.

Mała sypialnia – aranżacje