Jeśli zamiast kabiny prysznicowej wybierzemy do naszej łazienki wannę, kwestią sporną jest to, w jaki sposób ją zabudować. Można oczywiście zdecydować się na wannę wolnostojącą, zwłaszcza gdy posiada ozdobne nóżki, jednak nie każdy lubi ten efekt. Materiał wykorzystywany do zabudowy musi być nie tylko wytrzymały, ale i odporny na wilgoć. Do tego zadania polecane są płyty gipsowo-kartonowe.
Zabudowa wanny – co zrobić przed montażem?
Przed rozpoczęciem prac najlepiej przygotować sobie wszystkie potrzebne narzędzia. Poza samymi płytami, będziemy także potrzebować profili UW i CW (lub UD i CD), z których powstanie rusztowanie dla płyt, oraz masy szpachlowej. Pamiętajmy, że wanna powinna najpierw zostać odpowiednio ustawiona, wypoziomowana i podłączona do instalacji.
Zabudowa wanny – profile
Profile, które wykorzystamy do zbudowania rusztu, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce (głównie przycinaniu). Profil UW/UD mocujemy poziomo do podłogi, z kolei profile CW/CD przytwierdzamy do ścian, a następnie układamy z nich słupki położone w odległości ok. 40 cm od siebie. Górną krawędź rusztu również tworzy profil UW/UD. Całość montujemy przy pomocy wkrętów.
Zabudowa wanny płytami z karton-gipsu
Kiedy nasze rusztowanie jest gotowe, przykręcamy do niego dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych. Oczywiście w przypadku drugiej warstwy miejsce wkrętów powinno być o kilkadziesiąt centymetrów przesunięte względem pierwszej. Gdy już upewnimy się, że płyty są gotowe, można rozpocząć pozbywanie się spoin przy pomocy zaimpregnowanej masy szpachlowej, dzięki której uzyskamy równą, gładką powierzchnię.
Po zakończeniu pracy brzegi wanny stykające się ze ścianą trzeba koniecznie uszczelnić przy pomocy silikonu. Później, po zagruntowaniu, można już przystąpić do ułożenia glazury, płytek czy też innego materiału, jaki wybraliśmy na wykończenie zabudowy. Trzeba jedynie zadbać o to, by przed rozpoczęciem zastosować ochronną folię.