Nóż w kosiarce to zdecydowanie jej najważniejszy element – to właśnie na nim opiera się cała praca wykonywana przez sprzęt. Dlatego tak istotne jest, by dbać o ostrze w jak najlepszy sposób, dzięki czemu posłuży nam na dłużej. Jedną z konsekwencji nieprawidłowej eksploatacji i konserwacji kosiarki jest rdza na nożu. W jaki sposób najłatwiej się jej pozbyć?

Usuwanie rdzy z noża do kosiarki

Bez względu na to, jak bardzo będziemy dbali o to, by kosiarka nie napotykała na żadne przeszkody, jej nóż z czasem ulegnie stępieniu. To naturalny efekt częstego korzystania z urządzenia, szczególnie jeśli nasz trawnik jest wyjątkowo duży. Oczywiście naostrzenie noża do kosiarki nie sprawia większych problemów, a pozwala nam też ocenić jego stan pod względem ewentualnej korozji.

Po odkręceniu noża od kosiarki możemy zauważyć delikatne plamki rdzy na ostrzu. Nie musimy się jednak obawiać o to, że nadaje się już do wyrzucenia – przed rozpoczęciem ostrzenia wystarczy usunąć ślady korozji przy pomocy stalowej wełny lub szczotki. Po naostrzeniu i wyważeniu nóż do kosiarki nadaje się już do ponownego użytku. Nie zaszkodzi jednak pokryć go specjalnym preparatem, dzięki któremu osadzanie się rdzy będzie utrudnione, co znacznie przedłuży jego pracę.

Kiedy należy wymienić nóż w kosiarce na nowy?

Oczywiście po pewnym czasie może się okazać, że noża nie da się odratować – szczególnie kiedy jest wykrzywiony. Jeśli na dodatek zobaczymy, że korozja pokryła już znaczną jego część, powodując uszczerbki na krawędziach, to niezawodny znak, że czas na wymianę.

Noże do kosiarek możemy zakupić m.in. na stronie. Zanim jednak zdecydujemy się na dany produkt, warto się upewnić, że będzie on w pełni pasował do naszego modelu kosiarki. Jeśli nie posiadamy szczegółowych informacji dotyczących parametrów ostrza, możemy się wówczas zdecydować na któryś z modeli uniwersalnych, których na rynku nie brakuje. W ten sposób zadbamy o nasze urządzenie, ponieważ nieprawidłowo dobrany nóż nie będzie sobie radził z koszeniem i na dodatek może uszkodzić kosiarkę.