Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie. Rodzice dla swojego maluszka chcą zawsze wszystkiego, co najlepsze. Dlatego tak ważne dla rodziców jest zaaranżowanie dziecięcego pokoju. Jak urządzić pokój dla niemowlaka, aby był ładny i praktyczny?

Jak pomalować pokój niemowlaka?

Jakie kolory do pokoju dziecka wybrać? Pokój niemowlaka powinien być przede wszystkim ciepły i radosny, pełen żywych kolorów. Kolor ścian powinien być jednak stonowany, pastelowy, aby uspokajał dziecko. Żywe i mocne barwy mogą natomiast pojawić się w dodatkach i dekoracjach, które sprawią, że w pokoju zapanuje radosna atmosfera – naklejki dekoracyjne, ozdobne lampki czy zasłony.

Co do pokoju niemowlaka?

Łóżeczko w pokoju niemowlaka

Łóżeczko w pokoju niemowlaka to jeden z podstawowych elementów. Rodzice poświęcają wiele uwagi na jego wybór. Sam design łóżeczka zwykle jest bez znaczenia. Musi jedynie odpowiadać naszym gustom i być wygodny w użytkowaniu. Ważne natomiast jest ustawienie łóżeczka. Warto postawić je tak, aby mieć do niego dostęp przynajmniej z dwóch stron.

Łóżeczko w pokoju dziecka nie powinno też stać zbyt blisko okna ani grzejnika, aby dziecko nie przegrzewało się i nie przeziębiło.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są łóżeczka, które „rośną wraz z dzieckiem”. Jeżeli wybierzemy taki model, łóżeczko posłuży nam przez kilka lat.

Przewijak w pokoju niemowlaka

Przewijak to kolejny bardzo ważny element wyposażenia niemowlęcego pokoju. Powinien znajdować się w niewielkiej odległości od łóżeczka.

Świetnym rozwiązaniem są też wielofunkcyjne łóżeczka z przewijakami i półkami na akcesoria dla dziecka.

Możemy także wybrać przewijak, który po prostu położymy na komodzie, w której schowamy najpotrzebniejsze rzeczy (pampersy, pieluchy, chusteczki) lub klasyczny przewijak na stojaku. Wysokość mebla powinna być dostosowana do wysokości opiekuna, aby korzystanie z niego było wygodne.

Jeżeli planujemy ustawić w pokoju dziecka również wanienkę dobrze, aby znalazła się ona w bliskim sąsiedztwie przewijaka.

Fotel do karmienia

Nie jest to mebel niezbędny, ale na pewno wygodny. Fotel do karmienia umiejscowiony blisko łóżeczka ułatwi przenoszenie malucha, który zasnął podczas jedzenia.

W późniejszym okresie sprawdzi się także jako siedzisko do czytania bajek przed snem.

Pokój niemowlaka – oświetlenie

W pokoju niemowlęcym nie powinniśmy montować ostrego oświetlenie. Dobrze, jeżeli w pokoju dziecka znajduje się okno. Zapewnia ono naturalne światło oraz dostęp świeżego powietrza.

Pamiętajmy, że niemowlęta w pierwszych tygodniach życia nie widzą wiele, jednak jasne i ostre światło razi ich wrażliwe oczy. Dlatego oświetlenie w pokoju niemowlaka powinno być przytłumione i z regulowanym kierunkiem. Nad przewijakiem czy wanienką światło może być nieco mocniejsze.

Świetnym rozwiązaniem są nocne lampki o kształtach bajkowych postaci, w których źródło światła znajduje się wewnątrz. Światło emitowane jest przez niewielkie otwory i rzuca na ściany i sufit refleksy, które dodatkowo pobudzają dziecięcą ciekawość.

Można zdecydować się także na kinkiety z abażurami, które rzucają równie przytłumiony i delikatny poblask. Montując więcej sztuk, uzyskamy efekt rozproszonego światła.