Zamawiając okna do domu, jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Uwagę zwracają m.in. nowoczesne okna aluminiowe oraz bardziej tradycyjne, drewniane. Na co się zdecydować, żeby być zadowolonym z zakupu?

Okna drewniane – wady i zalety

Niegdyś okna drewniane były właściwie jedynym rozwiązaniem zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Z czasem wyparły je inne modele, jednak wyszukując zauważymy, że drewno ponownie wraca do łask.

Skąd powracająca popularność? Wszystko dlatego, że coraz więcej osób opowiada się za naturalnymi rozwiązaniami – a okna drewniane prezentują się niezwykle estetycznie i pasują niemalże do każdego budynku. Zastosowanie wytrzymałego drewna, takiego jak jesion, orzech czy dąb, sprawia, że ramy są bardzo solidne i wytrzymałe. Dodajmy do tego ładny zapach i oryginalność, a otrzymujemy ciekawy i ładny element wykończeniowy domu.

Niestety musimy wziąć pod uwagę, że drewniane okna mogą się uszkodzić pod wpływem nadmiernej wilgoci. Dotyczy to szczególnie części zewnętrznej, która często jest narażona na opady. Jeśli odpowiednio jej nie zabezpieczymy, po pewnym czasie konieczna będzie wymiana.

Okna aluminiowe – wady i zalety

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że okna aluminiowe nie prezentują się zbyt elegancko. Tymczasem zastosowanie ich sprawia, że nasze cztery kąty prezentują się bardziej nowocześnie i interesująco. Niemniej powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest odpowiednie i czy stylistyka całego domu nie zostanie zachwiana, jeśli postanowimy zamówić okna aluminiowe.

To jednak nie wygląd sprawia, że okna wykonane z aluminium są warte naszych pieniędzy. Przede wszystkim są lekkie, jednocześnie zachowując odpowiednią wytrzymałość. Warto też pamiętać, że aluminium jest całkowicie odporne na korozję, zatem nie zaszkodzą mu nawet intensywne opady. Takie okna to także gwarancja doskonałej izolacji, zarówno cieplnej, jak i akustycznej.