Chcesz zaaranżować swój ogród według najnowszych trendów? Pragniesz posiadać piękny skrawek zieleni do wypoczynku i podziwiania darów natury? Dobrze trafiłeś. W tym artykule podpowiemy, jak urządzić swój ogródek, by był nie tylko miejscem na rośliny i bujną trawę, ale i funkcjonalną częścią przy domu, na której można się zrelaksować i np. zorganizować grilla. Nasze porady z pewnością ułatwią Ci wybranie odpowiedniego projektu ogrodu i poszerzą Twoją wiedzę z zakresu pielęgnowania kwiatów, krzewów, trawnika i drzew.

Projekt ogrodu – wybierz idealny

Projekt ogrodu musi w pierwszej kolejności odpowiadać Twoim upodobaniom. Co to oznacza w praktyce? Zastanów się, do czego wykorzystasz skrawek zieleni przed domem. Zaplanuj miejsce na grilla, basen rozkładany na czas lata, altanę lub miejsce do uprawy kwiatów. Oczko wodne, skrawek ogródka uprawnego, szklarnia czy skalniak, na którym posadzisz sezonową roślinność – każda część ogrodu musi być naniesiona na projekt.

Poza tym ważne, by tak zaaranżować to miejsce, aby nie wymagało ono od nas pracy i czasu. Gdy wiesz, że nie masz ręki do roślin lub ochoty na sadzenie ziół i warzyw czy kwiatów, to warto zastąpić te elementy krzewami i drzewami, które są łatwe w pielęgnacji. Najlepiej, by większość ogrodu stanowił trawnik. Wtedy wystarczy jedynie skosić murawę i podciąć krzewy. Natomiast decyzja o posadzeniu drzew powinna być dobrze przemyślana. Wiąże się z nią grabienie liści, zbieranie szyszek, które mogą uszkodzić kosiarkę czy podcinanie wysoko rosnących gałęzi.

Pielęgnowanie ogrodu – to warto wiedzieć

Najważniejsze jest odpowiednie pielęgnowanie ogrodu i dostosowanie czynności do pory roku. Wiosną i latem bardzo często musimy kosić i nawadniać trawnik. Trzeba również podcinać krzewy i drzewa. Jesienią grabimy liście i zabezpieczamy roślinność przed przymrozkami. Dlatego w pierwszej kolejności należy zakupić odpowiednią kosiarkę. Taką, z którą usuwanie nadmiaru trawy będzie przyjemne i szybkie. Ważne, by można było do niej dokupić części zamienne. Potrzebujemy także odpowiednich grabi, szlaucha z wymiennymi pistoletami, które rozprowadzają wodę lub piły do podcinania gałęzi.