Piękny, zadbany ogród to marzenie każdego, kto posiada choćby najmniejszy skrawek ziemi. Co zrobić, aby w krótkim czasie i bez wielkiego wysiłku uzyskać pożądany efekt?
Spis treści
Ogród dla leniwych – rośliny do cienia
Miejsca zacienione w ogrodzie wcale nie muszą być niewykorzystane. Wbrew pozorom jest wiele roślin, które je upiększą. Drzewa i krzewy iglaste wprowadzą do zacienionego miejsca w ogrodzie akcent ciemnej zieleni i to przez cały rok. Możemy polecić jodłę balsamiczną, jodłę koreańską, jak również wiele odmian cyprysików. Jako rośliny do ogrodu dla leniwych sprawdzą się doskonale hortensje. Są to kwitnące krzewy, wśród których wybrać można różowe, fioletowe, białe. W cienistych zakątkach ogrodu nie powinno zabraknąć również bylin, których wybór jest ogromny. Obejmuje około kilkaset gatunków i odmian. Krzewy liściaste będą również prezentowały się dobrze w zacienionych miejscach. Są wśród nich między innymi: klon palmowy, o pięknie powcinanych liściach, czy fotergilla, kwitnąca przed rozwojem liści.
Ogród dla leniwych – ogród w słońcu
W miejscach nasłonecznionych najlepiej sadzić rośliny odporne na suszę. Należy jednak pamiętać, aby podlewanie odbywało się rano lub wieczorem. W przeciwnym razie liście i kwiaty narażone są na poparzenia. Wśród roślin światłolubnych możemy znaleźć zarówno drzewa, krzewy jak i różnego rodzaju kwiaty. Jakie kwiaty do ogrodu dla leniwych?
- rojnik – wyjątkowo światłolubny kwiat, bardzo odporny na suszę
- cynia wytworna – pięknie i obficie kwitnąca. Bardzo łatwa w uprawie
- kocanka ogrodowa – obficie kwitnąca, wymaga szczególnie nasłonecznionych miejsc
- chaber bławatek – kwitnący na biało, niebiesko lub różowo
- magnolia – wyjątkowo piękny, dekoracyjny krzew, posiadający duże efektowne kwiaty, pojawiające się często wcześniej od liści
Ogród dla leniwych – jak zrobić?
Ogród dla leniwych – skalniak
Aby stworzyć piękny ogród dla leniwych warto postawić na skalniak. Wymaga on trochę pracy i czasu przy zakładaniu, ale potem żyje własnym życiem. Do stworzenia małego skalniaka wystarczy kilkanaście kamieni i kilka worków ziemi ogrodowej. Niskie odmiany rozchodników, trawy i rośliny tworzące kolorowe dywany to bardzo dobry pomysł na skalniak. Również niewielkie iglaki i wrzosy sprawdzą się jako rośliny do ogrodu dla leniwych.
Ogród dla leniwych – łąka kwietna
Łąkę kwietną najlepiej tworzyć wczesną wiosną – od marca do maja, lub w listopadzie. Nie należy zakładać kwietnej łąki na starym trawniku. Podłoże należy odpowiednio przygotować, czyli na początku bardzo dokładnie odchwaścić. Po wysiewie trzeba zadbać o odpowiednią wilgotność. Łąka kwietna uzyskuje dojrzałość dopiero w drugim roku co oznacza, że w roku pierwszym nie wszystkie rośliny zakwitną. Do obsiewu warto kupić gotowe mieszanki nasion dostosowane do warunków panujących na danym terenie. Warto zadbać, aby nasiona były od sprawdzonego dostawcy.
Ogród dla leniwych – roboty koszące
Jeśli chcemy mieć wypielęgnowany, piękny trawnik w ogrodzie, ale brakuje nam czasu na zajmowanie się nim, warto zainteresować się robotem koszącym. Urządzenie to nie wymaga obsługi. Wystarczy raz je zaprogramować, a samo sprawdzi wysokość trawy i wybierze dobry moment na koszenie. Robotem koszącym można również sterować przez specjalną aplikację na smartfona. Do zastosowania robota koszącego wymagana jest jednak równa powierzchnia trawnika. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej, na etapie planowania ogrodu. Konieczne jest również wyznaczenie granic trawnika i zaznaczenie go specjalnym przewodem.
Ogród dla leniwych – podlewanie
Nawet najmniej wymagające rośliny potrzebują podlewania. Zwłaszcza w okresie upałów i suszy. Podlewać możemy ręcznie za pomocą węża ogrodowego lecz jest to bardzo czasochłonne zajęcie. Warto więc pomyśleć o systemach automatycznego nawadniania i podlewania.
- System automatycznego nawadniania. Montuje się go pod ziemią i dlatego należy zadbać o to, aby był wzięty pod uwagę na wstępnym etapie tworzenia ogrodu.
- Zraszacze pozwalające na dostosowanie strumienia wody, do szerokości i długości zraszanego terenu.
- Systemy mikronawadniania, które świetnie sprawdzą się przy nawadnianiu rabatek, skalniaków, żywopłotów.