Od wielu lat ludzie korzystają z udogodnień podczas budowy domu, jakim jest ocieplenie budynku. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na poprawienie komfortu cieplnego. Jednocześnie ocieplenie zewnętrznych ścian budynku, pomaga w obniżeniu kosztów ogrzewania. Natomiast docieplenie polega na montażu ocieplenia na już istniejące, co ułatwia prace termomodernizacyjne. 

Ocieplanie a docieplanie budynku

Właściciele nowo powstających domów powinni zdecydować się na prawidłowe ocieplenie budynku jeszcze na etapie budowy. Nowoczesne systemy dociepleń to idealne rozwiązanie dla ludzi lubiących komfort i nie tylko. Dzięki ociepleniu zyskujemy maksymalną skuteczność izolacji cieplnej oraz akustycznej. Prościej mówiąc – inwestujemy w ocieplenie budynku, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania a także wyciszeniu hałasu z zewnątrz. Z kolei właściciele i mieszkańcy starszych domów, gdzie system izolacyjny nie działa prawidłowo, powinni zastosować termomodernizację, czyli docieplenie budynków.

Docieplenie budynków już istniejących

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia budynku konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego już układu ocieplenia. Najlepiej jest zdemontować dotychczasowe ocieplenie i zastosować nowe, bardziej wydajne oraz wytrzymałe materiały izolacyjne. Natomiast decyzję o tym, czy na istniejące docieplenie budynku można zamontować kolejną warstwę ocieplenia, można podjąć tylko i wyłącznie po dokonaniu specjalistycznej analizy. Taką ocenę może wykonać tylko osoba z uprawnieniami budowlanymi. Jest to ściśle związane ze stanem ocieplonej elewacji, ponieważ należy sprawdzić bieżący układ ocieplenia, jak i podłoże.

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie projektu docieplenia budynku. Taki projekt powinien zawierać:

  • ocenę stanu technicznego istniejącego ocieplenia oraz podłoża ściennego,
  • układ warstw projektowanego docieplenia,
  • sposób mocowania warstw docieplenia budynku do podłoża.

Po dokonaniu rzetelnej analizy stanu obecnego ocieplenia, można rozpocząć pracę związaną z montażem nowego systemu.