Nie da się ukryć, że beton to bardzo wytrzymały materiał, który niezmiennie od wielu lat jest chętnie stosowany w budownictwie. Trzeba jednak pamiętać, że nawet produkt najwyższej jakości potrzebuje ochrony przed warunkami zewnętrznymi, w tym przed wilgocią.
W jaki sposób zabezpieczyć beton?
Bez względu na to, czy beton posłużył nam jako podkład podłogowy, posadzka w garażu czy wylewka na podjazd, musimy postarać się o to, by był chroniony przed działaniem wody. Dotyczy to szczególnie elementów znajdujących się na zewnątrz, które są narażone na obfite opady deszczu i śniegu. Jeśli o to nie zadbamy, z czasem na powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne pęknięcia, bruzdy czy nawet odpryski, na dodatek pierwotny kolor betonu może się nieco zmienić, przez co będzie wyglądał jak poplamiony.
By zapobiec takim problemom, należy stosować środki wodoszczelne. Szczególnie polecane są te na bazie dyspersji akrylowej. Po pokryciu nimi betonu materiał zyskuje delikatny połysk, co jeszcze uwydatnia jego walory estetyczne. Przede wszystkim jednak materiał jest w pełni odporny na wilgoć oraz promieniowanie UV. W ten sposób nie będzie się niszczył ani ulegał przebarwieniom.
Dodatkowo możemy pomalować beton specjalnie do tego przeznaczoną farbą, która wzmacnia jego trwałość i stanowi barierę ochronną przed zmianami temperatur oraz wodą.
Impregnat do betonu. Jak stosować?
Przed przystąpieniem do pracy musimy koniecznie oczyścić całą betonową powierzchnię. Mowa tu zarówno o kurzu i piasku, jak i plamach z oleju czy też mchu, który często osadza się na betonowych elementach. Farbę lub impregnat można nakładać natryskowo albo ręcznie, przy pomocy pędzla. Pamiętajmy, że koniecznie musimy się wyposażyć w okulary i rękawice ochronne. To niezbędne środki ostrożności.
Ze względu na działanie impregnatów nie trzeba ich nakładać na beton dwukrotnie, jedna warstwa w zupełności wystarczy. Po skończeniu malowania trzeba chronić powierzchnię przed opadami i słońcem, a betonowy element może wrócić do użytku po upływie 24 godzin.