Rozpoczynając budowę trzeba wziąć pod uwagę najróżniejsze czynniki. Ustalić, jaki materiał będzie optymalny w konkretnym zastosowaniu, czy jest dostępny i w jakiej cenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem i chętnie wybieranym przez inwestorów jest blacha trapezowa. Dostępna szeroka gama wzorów i kolorów zachęci nawet najbardziej wymagającego klienta. Możemy ją dopasować do innych budynków występujących na danym terenie, aby wszystko idealnie ze sobą współgrało.
Montaż blachy trapezowej na dachu
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że montaż blachy trapezowej to czynność prosta i nieskomplikowana. Jednak bardzo ważne jest, aby dach był całkowicie szczelny i przewiewny jednocześnie. Pierwszy etap prac obejmuje pomiar dachu i obliczenie ilości potrzebnych materiałów. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dachu – czy jest prosty i w przypadku niewielkich odchyleń można je usunąć poprzez regulację deski szczytowej. Jednak uszkodzone elementy w więźbie dachowej należy wymienić na nowe.
Następnym krokiem jest położenie izolacji przeciwwilgociowej, czyli tak zwanych folii dachowych wstępnego krycia. Kiedy folia będzie już na swoim miejscu, należy przystąpić do wykonania rusztu nośnego pod pokrycie z blachy trapezowej. Pewne obróbki blacharskie należy zainstalować przed położeniem blachy, są to: pas nadrynnowy, haki rynnowe oraz kratki zasłaniające wlot powietrza.
Układanie blachy trapezowej
Na rynku istnieje możliwość wyboru różnych modeli z pośród bogatej oferty. Blacha trapezowa jest trwała, wytrzymała a przy tym jej cena jest niska. Układa się ją na zakładkę i za pomocą specjalnych wkrętów oraz mocuje do łat. Służą do tego tak zwane wkręty farmerskie, wyposażone w gwint przeznaczony do montażu w drewnie, końcówki i uszczelki, które po wkręceniu tworzą z blachą szczelne połączenie.
Na tym etapie prac należy pamiętać, że blachy trapezowej nie wolno docinać przy pomocy urządzeń, które wytwarzają ciepło na obrabianej powierzchni np. szlifierka. Najlepiej użyć podczas cięcia – nożyc elektrycznych i ręcznych.