Piwnica nie musi nam się kojarzyć z graciarnią czy komórką na węgiel. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją jako pomieszczenie dla stworzenia siłowni, pokoju gier, strefy relaksu i kącika dla majsterkowicza. Warto zerwać ze standardowym myśleniem o piwnicy i przekonać się, że może być ona ciekawie zaaranżowana. Przeszkodę stanowi ogromna ilość przedmiotów, które z biegiem czasu się w niej nagromadziły. Należy wyrzucić zbędne rzeczy, a pozostałe przedmioty w ciekawy sposób posegregować.

Remont piwnicy – co należy wiedzieć?

Dawniej w piwnicy wykonywano typowe prace domowe i przechowywano tam zapasy. Pomieszczenie służyło nam także, jako miejsce do trzymania:

  • sprzętów i narzędzi,
  • rowerów,
  • sprzętu przydatnego do naprawy samochodu,
  • opału na zimę,
  • przedmiotów zalegających w domu.

Należy pamiętać, że jest to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne. Zanim przystąpimy do remontu lub aranżacji piwnicy, musimy ocenić stan, w jakim są ściany i materiał, z którego są wykonane. Jeśli jest to cegła, w dodatku nierówna i bardzo brudna, idealna okaże się w takim wypadku sucha zabudowa wnętrz. Montaż płyt gipsowo-kartonowych zasłoni niedoskonałości i wygładzi ściany. Jest to rozwiązanie łatwe w montażu i stosunkowo tanie. 

Piwnica – aranżacja pomieszczenia

Decydując się na aranżację piwnicy, musimy najpierw ustalić jej przeznaczenie. Jeśli chcemy mieć piwnicę, w której będzie pralnia i suszarnia konieczne będzie zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu. Tak samo będzie ona wymagana w przypadku stworzenia siłowni. Kolejnym etapem jest ustawienie regałów z półkami lub blatu roboczego. Takie regały posłużą jako miejsce na słoiki, nalewki, pudełka z ozdobami świątecznymi czy akcesoria sportowe.

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie na ścianach haków, na różnego rodzaju narzędzia i sprzęty. Są one widoczne, ale nie zabierają cennego miejsca. Warto pamiętać, że podział przestrzeni w piwnicy i konsekwentne odkładanie przedmiotów na swoje miejsce – to klucz do sukcesu. W przeciwnym razie pomieszczenie znowu będzie zagracone.