Luksusowa łazienka do niedawna kojarzona była z przede wszystkim z hotelami i apartamentami o wysokich standardach. Teraz jednak nadszedł czas na wprowadzanie luksusu do łazienek domowych. Doradzimy, jak urządzić łazienkę, aby była nowoczesna i funkcjonalna jednocześnie.

Urządzanie dużej łazienki

Jeśli mamy to szczęście, że nasza łazienka jest duża, to pole do popisu przy jej aranżacji, jest właściwie nieograniczone. W dużym pomieszczeniu można wydzielić strefę wanny, strefę prysznica i strefę umywalki. Wstawić duże meble łazienkowe i rośliny ozdobne. Jednym słowem wszystko co potrzebne, aby uczynić łazienkę miejscem komfortowym i relaksującym.

Hydromasaż, czyli domowe SPA

Producenci, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, oferują całą gamę urządzeń poprawiających komfort życia, które sprawiają, że luksusowa łazienka pozostaje w zasięgu każdego użytkownika. W dużej łazience bardzo ekskluzywnym rozwiązaniem będzie wolnostojąca wanna z hydromasażem. Hydromasaż, to najprostsza forma rehabilitacji dla osób z problemami mięśniowo-kostnymi. Masaż wodny ma właściwości lecznicze i odprężające. Jest również czystą przyjemnością i zapewnia pełen relaks.

Dla osób, które niekoniecznie lubią siedzieć w wannie, tafionym pomysłem będzie kabina prysznicowa z funkcją hydromasażu. Niektóre z nich posiadają również funkcję parową, czyli małą domową saunę.

Luksusowa łazienka – płytki

W przypadku dużej łazienki paleta barw jest bardzo szeroka. Płytki bowiem będą tutaj pełnić funkcję tylko i wyłącznie dekoratorską. Modnymi i bardzo eleganckimi kolorami są jednak: biel, czerń, szarości i różne odcienie brązów. W łazience o dużej powierzchni bardzo ładnie będą się prezentować płytki duże, matowe. Dodadzą one szyku i charakteru. Bardzo eleganckim, ale i drogim rozwiązaniem, jest marmur. Luksusowa łazienka z marmurem sprawdzi się właśnie w dużych pomieszczeniach. Marmur będzie się świetnie prezentował jako ściany w kabinie prysznicowej, ale również jako blat pod umywalki. Marmur pięknie się prezentuje, ale należy pamiętać o właściwej jego pielęgnacji i do czyszczenia używać tylko środków do tego przeznaczonych.

Czerń to kolor, który optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego luksusowa czarna łazienka powinna być duża i najlepiej z oknem.Duże płytki na ścianach i na podłodze, jasne meble i ciepłe, punktowe oświetlenie sprawią, że łazienka stanie się przytulna i ciepła. Jednocześnie bardzo nowoczesna i luksusowa.

Mała luksusowa łazienka

Łazienki w blokach, czy kamienicach są często bardzo małe i mają niestandardowe wymiary. Nie musi to jednak oznaczać problemów z aranżacją. Producenci coraz częściej oferują sprzęty zaprojektowane z myślą o małych łazienkach. Co zrobić, aby do małej łazienki zmieścić wszystko, co musi się w niej znaleźć i jednocześnie mieć poczucie przestrzeni?

Sprzęty do małej łazienki

Przed wybraniem sprzętów do małej łazienki, zaplanujmy całą przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. Jeśli mamy taką możliwość zamontujmy pralkę w kuchni. Jeśli jednak jest to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem będzie wąska pralka ładowana od góry. Nad nią można zamontować otwarte, lub zamknięte półki na najpotrzebniejsze rzeczy. Wybierając umywalkę nie upierajmy się przy dużej. Na rynku dostępne są małe umywalki z szafką, umywalki narożne, lub umywalki podwieszane, które zajmują bardzo mało miejsca. W wolnych miejscach można ustawić meble robione na wymiar i w ten sposób wykorzystać przestrzeń do maksimum.

Kabina prysznicowa czy wanna?

W małych łazienkach jest to najczęstszy dylemat. Na szczęście nie jest to już bardzo duży problem. Producenci bowiem, spełniając oczekiwania swoich klientów, oferują wanny o niestandardowych wymiarach, jak również wanny narożne i wanny z kabiną prysznicową. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Luksusowa łazienka z hydromasażem nie jest zarezerwowana tylko dla dużych, przestronnych pomieszczeń. Do małej łazienki można zamontować kabinę prysznicową z hydromasażem, lub domontować panel prysznicowy do istniejącej już kabiny. 

Kolory do małej łazienki

Do małych pomieszczeń najlepsze są jasne kolory i małe płytki, które optycznie je powiększą i rozjaśnią. Efektowne i jednocześnie efektywne będą więc płytki białe. Luksusowa łazienka biała ma tę zaletę, że przy dobrze wybranym oświetleniu będzie wyglądała na większą. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu oświetleń listwami ledowymi. Można również zdecydować się na światło punktowe sufitowe. Równie trafionymi kolorami, co biały, będzie szary i jasne odcienie brązu.