W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, kiedy klasyczne łóżeczko ze szczebelkami staje się po prostu za małe i za ciasne. Wówczas musimy podjąć decyzję o zakupie łóżka większego. Na co zwrócić uwagę, wybierając taki mebel?

Łóżeczko dziecięce – wykonanie

Nie jest chyba tajemnicą, że wykonanie łóżeczka dla dziecka jest kwestią najistotniejszą. Powinno ono być stabilne, a do jego produkcji użyte powinny być materiały najwyższej jakości.

Musimy mieć na uwadze także fakt, że w pierwszym okresie życia dziecka takie łóżko jest nie tylko miejscem do spania. Często będzie wykorzystywane także do zabawy, dlatego jego jakość jest tak ważna. Dziecko przecież może po nim skakać czy energicznie siadać. Słabe łóżka mogą tego nie wytrzymać i zwyczajnie pęknąć.

Bezpieczeństwo

Jakość materiałów, z jakich wykonane jest łóżeczko i jego stabilność mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszej pociechy.

Biorąc pod uwagę ten aspekt, należy zwrócić uwagę na wykończenie łóżka. Nie może na nim być żadnych wystających i ostrych elementów, śrub, które łatwo jest wykręcić. Zaślepki śrub również powinny być stabilne. Jeżeli łóżko nie spełnia tych podstawowych wymogów, w ogóle nie powinno być brane pod uwagę.

Łóżka dla dzieci powinny być kupowane od renomowanych producentów lub w dobrych sklepach meblarskich.

Rodzaje łóżek dla dzieci

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli łóżek dla dzieci. Przedstawiamy charakterystykę niektórych z nich.

Tradycyjne łóżka drewniane

Decydując się na łóżko drewniane, otrzymujemy gwarancje trwałości. Takie łóżko jest wytrzymałe i uniwersalne, a więc posłuży nam przez wiele lat. Będzie odpowiednie zarówno dla kilkulatka, jak i nastolatka. Niektóre łóżka drewniane wyposażone zostały w barierki zabezpieczające, dzięki czemu mogą z nich korzystać dzieci już od 2 roku życia. Barierkę taką odkręca się, gdy przestaje być potrzebna. Otrzymujemy wtedy zwykłe łóżko pojedyncze, które może być wykorzystywane jeszcze przez wiele lat (w zależności oczywiście od jego wymiarów).

Łóżka drewniane często posiadają w zestawie także szuflady, które mogą służyć do przechowywania pościeli czy najpotrzebniejszych akcesoriów.

Łóżka o unikatowym kształcie

Łóżka w kształcie np. samochodów świetnie sprawdzą się w aranżacji pokoju kilkulatka. Na rynku dostępne są również piętrowe łóżka w kształcie zamku czy wozu strażackiego. Wzorów i kolorów jest naprawdę mnóstwo.

Decydując się na łóżko o unikatowym kształcie, musimy mieć na uwadze, że choć pięknie się one prezentują, mogą szybko się znudzić. Uwielbienie dzieci do konkretnych bajkowych postaci mija równie szybko, jak się pojawia. Jeżeli mamy ograniczony budżet, lepiej postawić na coś bardziej uniwersalnego.

Łóżka piętrowe

Łóżko piętrowe to rozwiązanie nie tylko w przypadku posiadania dwójki dzieci. Dla jednego dziecka można wybrać model z łóżkiem na antresoli. W powstałej pod łóżkiem przestrzeni możemy urządzić kącik do nauki lub zabawy. Jest to rewelacyjne rozwiązanie w przypadku małych pokoi.

W przypadku łóżek piętrowych należy szczególną uwagę zwrócić na ich trwałość, wykonanie oraz mocowania.

Łóżka piętrowe przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, które nie „wędrują” już w czasie snu.