Ściana nad blatem roboczym w kuchni wcale nie musi być pokryta płytkami. Pomysłów na aranżację tego fragmentu jest bardzo wiele. Znudziły Ci się klasyczne płytki? Podpowiadamy, co na ścianę zamiast płytek w kuchni!

Ściany w kuchni odporne na wszystko

Materiał, który wybierzemy na ścianę nad kuchennym blatem roboczym, musi być przede wszystkim odporny i praktyczny, aby łatwo było go utrzymać w czystości. Powinien chronić przed zachlapaniami, zabrudzeniami i tłuszczem. Pamiętajmy, że w okolicach kuchenki gazowej, okładzina musi być także odporna na wysokie temperatury.

Ściana w kuchni – szklane tafle

Obok płytek to właśnie szkło jest najpopularniejszym materiałem wybieranym do wykończenia ściany. Jeżeli chodzi o design szklanych tafli do kuchni, możliwości są niemal nieograniczone. Mleczne szkło do kuchni to najbardziej uniwersalny wybór. Będzie pasować do każdego wnętrza, a plamy z wody czy z tłuszczu pozostaną niemal niewidoczne. Szklane tafle mogą również być barwione na każdy kolor lub posiadać nadruk sitodrukowy. W takiej sytuacji szklana ściana w kuchni będzie pełniła funkcję obrazu.

Na ścianę nad kuchennym blatem możemy zamontować także lustro. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń.

Przezroczyste szkło sprawdzi się natomiast w sytuacji, w której pod taflą chcemy umieścić tapetę lub fototapetę.

Tapeta do kuchni

Coraz częściej nad roboczym blatem kuchennym pojawia się tapeta. Tapety do kuchni mają specjalna właściwości. Są zmywalne, odporne na wilgoć oraz niepalne. Tapeta do kuchni może być winylowa. Ten rodzaj tapet posiada grubszą, gąbczastą warstwę wierzchnią, która jest odporna na szorowanie. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na laminowaną fototapetę, pamiętajmy, aby nad płytą kuchenną osłonić ją szkłem.