Kostka betonowa to dobry materiał na nawierzchnię w ogrodzie, jak i podjazd do domu. Takie kostki są bardzo trwałe, mocne i odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Elementy betonowe są też łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Dzięki temu zyskały tak dużą popularność wśród inwestorów. Oprócz walorów dekoracyjnych i użytkowych, takie pokrycie z kostki betonowej cechuje się również łatwością wykonywania ewentualnych napraw lub odbudowy, gdy pojawi się konieczność rozebrania fragmentu nawierzchni. 

Kostka betonowa – właściwości

Kostka betonowa produkowana jest na wibroprasach, dzięki czemu uzyskuje się bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie i dużą dokładność wymiarową. Kostkę można układać na dowolnie dużej powierzchni i mimo, że dobrze przepuszcza wodę opadową, należy zapewnić możliwość szybkiego jej odprowadzenia z powierzchni zagłębionych. Najlepiej uzyskać ten efekt, zapewniając naturalny spływ, dzięki nachyleniu w kierunku nieutwardzonego gruntu. 

Możemy także zrobić zupełnie gładką nawierzchnie na podjazd, wylewając beton i odpowiednio go zabezpieczając. Wybierając przykładowo beton możemy być pewni, że będzie on idealnie przygotowany i tylko z odpowiednich składników.

Właściwości dobrej kostki betonowej:

  • jest mrozoodporna,
  • nie chłonie wody,
  • wytrzymuje znaczne obciążenia.

Kostka betonowa – wymiary i kształty

Kostki betonowe są oferowane w wielu formatach. Podstawowe to prostokąty i kwadraty, ale powodzeniem cieszą się również kostki w kształcie trapezu, z których wygodnie układa się nawierzchnie o kształtach falistych. Kostki betonowe mogą mieć również powierzchnie gładką lub profilowaną. Producenci oferują też kostki wykończone tak, że wyglądają jak wykonane z kamienia naturalnego. Jak widzimy rozwiązań jest wiele i każdy może wybrać coś dla siebie. Dodatkowo, aby powierzchnia podjazdu nie uległa zabrudzeniu, wielu producentów kostek stosuje w procesie produkcji dodatkowe środki zabezpieczające. Dzięki nim zanieczyszczenia niesione przez wilgoć i wodę nie wsiąkają w tak zabezpieczone kostki.