Kosiarkę do trawy powinien posiadać każdy ogrodnik i działkowicz. Nawet najmniejszy kawałek trawnika potrzebuje regularnego koszenia. Kiedy można pokusić się o zakup traktorka do trawy i co należy wiedzieć przy jego wyborze?

Kiedy zakup traktorka ma sens?

Kosiarki traktorowe zapewniają wygodę i łatwość koszenia. Dzięki traktorkowi praca przebiega bardzo szybko i sprawnie. Traktorki do trawy dedykowane są trawnikom o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie traktorka do trawy?

Decydując się na zakup traktorka do koszenia trawy, należy wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika i jego ukształtowanie (nachylenie i nierówności). Na podstawie tych danych dobieramy moc silnika traktorka. Przy zakupie traktorka należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj powierzchni do koszenia,
  • rodzaj systemu koszącego,
  • typ i moc silnika,
  • system zbierania koszonej trawy,
  • dodatkowe opcje traktorka.

Jak dbać o traktorek?

Po każdym koszeniu należy oczyścić noże w traktorku, a cały traktorek umyć. Warto również pokryć sprzęt specjalnym preparatem zapobiegającym przyklejaniu się trawy. Tak samo jak w przypadku samochodu, należy dbać o poziom oleju i raz na sezon wymieniać go. Traktorek powinien być garażowany lub w inny sposób zabezpieczany przed wpływem warunków atmosferycznych.

Zimowa konserwacja traktorka koszącego

Po sezonie należy traktorek zabezpieczyć na zimę. Zbiornik paliwa trzeba opróżnić, wymienić wszystkie oleje i filtry, zabezpieczyć noże i nasmarować wszystkie ruchome części traktorka. Sprzęt powinien być również zabezpieczony na zimę w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Jeśli dopuścimy do rozładowania akumulatora, trzeba będzie przed rozpoczęciem nowego sezonu zakupić nowy akumulator do traktorka. Można oczywiście spróbować go naładować za pomocą specjalnej ładowarki. To od nas zależy, jak długo będziemy cieszyć się z naszego traktorka, dlatego warto o niego dbać. 

Części zamienne do kosiarki traktorka

Bardzo wiele części możemy samodzielnie wymienić w traktorku. Są to między innymi: noże, paski klinowe, łożyska, filtry. Części do traktorków i kosiarek należy kupować w polecanych przez klientów sklepach, które znane są z solidności.