Co to są ławy i stopnie kominiarskie? Są to akcesoria, które umożliwiają bezpieczne poruszanie się po połaci dachowej. Dzięki nim bez problemu dostaniemy się do kominów czy anten, a w szczególnych sytuacjach mogą one służyć także jako dodatkowa droga ewakuacyjna. Warto więc zamontować je na swoim dachu.

Akcesoria kominiarskie. Dlaczego są ważne?

Dużą uwagę zawsze przywiązujemy do pokrycia dachowego. Zastanawiamy się czy lepsza będzie blachodachówka, dachówka ceramiczna czy może dach kryty papą. A może blacha trapezowa na dach garażu? Zwykle bagatelizuje się kwestie związane z akcesoriami dachowymi. Dopiero gdy po jakimś czasie pojawiają się problemy z drożnością komina i okazuje się, że kominiarz nie ma jak się do niego dostać, zauważamy błąd. Dlatego o wszelkiego rodzaju akcesoriach kominiarskich powinniśmy pomyśleć dużo wcześniej.

Akcesoria kominiarskie – wyłazy dachowe

Wyłazy dachowe są obowiązkowym elementem dachu. Nie tylko ułatwiają wyjście na dach, ale przede wszystkim stanowią drogę ewakuacyjną.

Wyłazy dachowe wyglądem przypominają okna dachowe. Różnią się jednak od nich przede wszystkim właściwościami izolacyjnymi oraz pełnioną funkcją. Wyłazy dachowe mają przede wszystkim umożliwić bezpieczne wyjście na dach w calu konserwacji czy naprawy połaci dachowej czy komina.

Wyłaz dachowy umieszcza się jak najbliżej komina. Często umiejscowiony jest on tuż za kominem, dzięki czemu staje się mało widoczny.

Posiadając poddasze użytkowe, często określone na wyłaz miejsce nie odpowiada nam ze względu na estetykę. Nie jest jednak problemem przesunięcie wyłazu, jeżeli odpowiedni szlak komunikacyjny na dachu stworzymy za pomocą ław i stopni kominiarskich.

Akcesoria kominiarskie – ławy i stopnie kominiarskie

Ławy i stopnie kominiarskie najlepiej montować już na etapie krycia dachu., ponieważ zadanie to jest wtedy dużo prostsze. Istnieje jednak możliwość zamontowania ich na gotowym dachu.

Według polskiego prawa budowlanego ławy i stopnie kominiarskie muszą być zamontowane na wszystkich dachach ze spadkiem większym niż 25% oraz na dachach pokrytych materiałami łamliwymi. Jednak zamontowanie ich na każdym dachu zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia komunikację dachową.