Remont czy budowa domu zawsze wiążą się z wieloma trudnymi wyborami i decyzjami – jaki kolor ścian, jakie podłogi, płytki, meble, okna, drzwi, dodatki, parapety. urządzić dom nie jest łatwo, dlatego w tym artykule podpowiadam, jaki parapet wybrać do wnętrz.

Parapet a pomieszczenie

Na początek musimy podjąć decyzję, czy w każdym pomieszczeniu planujemy zamontować takie same czy różne parapety. Każdy rodzaj pomieszczenia charakteryzuje się innymi warunkami, a przestrzeń przy oknie też inaczej jest eksploatowana. Pod uwagę musimy jednak wziąć także spójność aranżacji. Jeżeli cały dom urządzamy w jednym, prostym stylu, najlepiej będzie wybrać jeden rodzaj parapetu.

Łazienki charakteryzują się wilgotnym klimatem. Jeżeli dodatkowo okno znajduje się nad wanną czy przy prysznicu, nie powinniśmy wybierać modeli drewnianych. W kuchni natomiast dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę eksploatację parapetu. Do tego pomieszczenia najlepiej sprawdzą się kamienne modele odporne na zarysowania i temperaturę, np. parapety Częstochowa.

Przy wyborze parapety pamiętajmy także, że coraz częściej pełni on także funkcję dekoracyjną.

Rodzaje parapetów

Parapety wewnętrzne dzielimy przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Mamy więc: parapety drewniane, PCV, kamienne, ceramiczne oraz konglomeraty, płyty drewnopodobne i laminowane.

Parapety wewnętrzne drewniane

Najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, dębowego, bukowego lub z gatunków egzotycznych. Dobrze wykonane parapety drewniane powinny być klejone warstwowo, żeby nie odkształcały się pod wpływem wilgocie i ciepłego powietrza z grzejników. Takie parapety znaleźć można między innymi na http://dwd.pl/.

Drewniane parapety zwykle mają frezowane krawędzie. Maluje się je bezbarwnym lakierem. Wymiary dostosowane są do typowych okien, ale w razie potrzeby istnieje możliwość zamówienia takiego parapetu w dowolnym wymiarze oraz z dowolnym frezowaniem. Parapety wewnętrzne drewniane montuje się dopiero po nadaniu im odpowiedniego kształtu i wymiaru.

Parapety wewnętrzne PCV

Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli parapetów, ponieważ są tanie i odporne na uszkodzenia. Ponadto dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów (okleina może imitować kamień lub drewno), a ich czyszczenie jest wyjątkowo łatwe. Decydując się jednak na ten rodzaj parapetu, musimy mieć na uwadze, że może on łamać się i pękać pod wpływem uderzeń i ciężarów.

Wykonuje się je z twardego PCV o przekroju komorowym, dlatego konieczne jest zamontowanie na końcach parapetu specjalnych zaślepek.

Parapety PCV można nałożyć na istniejący, stary parapet bez jego uprzedniego demontażu. Takie rozwiązanie często stosuje się w pralniach i innych pomieszczeniach gospodarczych.

Parapety kamienne

Parapety kamienne najczęściej wykonuje się z marmuru, grafitu lub piaskowca. Nie tylko wyjątkowo pięknie wyglądają, ale przede wszystkim są trwałe i odporne na wszelkie zniszczenia oraz ogień.

Parapety kamienne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Do ich wad należy stosunkowo wysoka cena oraz fakt, że cały czas pozostają zimne.

Parapety ceramiczne

Wnękę pod oknem można także wyłożyć płytkami ceramicznymi. Daje to niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Parapet z płytek ceramicznych prezentuje się bardzo estetycznie, a poza tym jest wyjątkowo odporny.

Parapety z płyt postformingowych

Są to parapety, których rdzeń wykonany został z płyty wiórowej i oklejony z obu stron laminatem HPL. Wygląd takiego parapetu zależy od rodzaju laminatu – mogę być jednokolorowe lub imitujące kamień lub drewno.

Parapety takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i wysoką temperaturę, a na ich powierzchni nie powstają ślady, np. po doniczkach.

Znaczenie parapetów wewnętrznych

Parapety często służą nam jako półki. Coraz popularniejsze jest aranżowanie ich na siedziska. W niewielkich kuchniach często pełnią funkcję także blatu roboczego bądź stołu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich dobranie i dopasowanie głębokości.

Należy pamiętać jednak, że parapety mają przede wszystkim chronić przestrzeń pod oknem przed zabrudzeniami oraz zatrzymywać zimno spływające od szyb i skierować ciepłe powietrze do wnętrza.

Nie bagatelizujmy więc wyboru parapetów do naszego domu czy mieszkania.