Stół to najważniejszy mebel w jadalni. To przy nim odbywają się spotkania, omawiane są ważne kwestie z życia rodziny i, co najważniejsze, przy nim spożywane są posiłki. Warto więc postarać się, aby  stół w jadalni wyglądał ładnie i zachęcająco. 

Jak udekorować stół w jadalni aby stworzyć miłą atmosferę

Wybór dekoracji na stół do jadalni może okazać się zadaniem niełatwym, dlatego postaramy się troszkę w tym pomóc. Przede wszystkim styl, w jakim udekorujemy stół w jadalni powinien zgadzać się ze stylem całego wnętrza. Jeśli jadalnia utrzymana jest w stylu klasycznym i eleganckim, stół również powinien być tak udekorowany. Zbyt krzykliwie ozdobiony stół, zamiast zdobić, wprowadzi chaos. Dlatego wystarczającą ozdobą będzie mały wazonik z kwiatami czy ozdobna świeca. Dodatkowo elegancka zastawa stołowa i mamy sukces!

Obrus na stole w jadalni – hit czy kit?

Odwieczny problem każdej pani domu. Wszystko zależy od tego, czy lubimy obrusy, czy też nie. Należy jednak pamiętać, że jeżeli decydujemy się na obrus powinien być on niepoplamiony i dobrze wyprasowany. Obrus niekoniecznie musi być biały, ale jego kolor powinien pasować do aranżacji jadalni. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami obrusów, to nic złego. Jest wiele innych alternatywnych rozwiązań. Możemy położyć na stole materiałowe podkładki, które są dostępne w wielu wzorach, kształtach i kolorach. Podkładek powinno być tyle ile osób zasiada do stołu. Oprócz  materiałowych można użyć również podkładek ratanowych, które prezentują się elegancko i dodatkowo chronią powierzchnię stołu. Równie dobrym rozwiązaniem będzie bieżnik położony przez środek stołu. Można na nim postawić małą roślinę doniczkową lub naczynie z pływającymi świeczkami i nasza jadalnia stanie się ciepła i przytulna.

Stół w jadalni na co dzień

W codziennym życiu nieczęsto mamy okazję spotykać się przy wspólnym stole, przy wspólnych posiłkach. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać stół w jadalni. Nieużywany na co dzień powinien mimo wszystko wyglądać ładnie i schludnie. Pusty stół stwarza wrażenie pustego, niezamieszkanego domu. Dlatego zadbajmy o to, aby stół zawsze był ozdobiony i czysty. Jeżeli lubimy kwiaty cięte, wazon z nimi będzie bardzo miłą ozdobą. Rozwiązanie to jest dobre zwłaszcza w okresie lata, kiedy różnego rodzaju kwiatów jest pod dostatkiem. Należy jednak pamiętać o tym, że decydując się na żywe kwiaty, musimy o nie dbać i pielęgnować je. W przeciwnym razie zamiast ładnej dekoracji uzyskamy wręcz odwrotny skutek. Dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się kwiatami w wazonie, dobrą alternatywą będą niewielkie rośliny doniczkowe. Wymagają zdecydowanie mniej opieki niż kwiaty cięte. Ciekawym rozwiązaniem do dekoracji stołu są również wszelkiego rodzaju patery. Na paterze można umieścić prawdziwe owoce, jak również plastikowe. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na imitację owoców, to musimy zaopatrzyć się w towar dobrej jakości, aby stół nie wyglądał kiczowato. Ozdobne świece w połączeniu z sukulentami w szkle to kolejna bardzo elegancka ozdoba stołu w jadalni. Sukulenty nie wymagają zbyt dużej uwagi, a na naszym stole wciąż są żywe rośliny. Wszelkiego rodzaju świeczniki – od tych prostych, po te bardziej ozdobne – to również bardzo dobry pomysł na udekorowanie stołu. Wszystko zależy od stylu wnętrza i preferencji mieszkańców. Dla bardziej kreatywnych świetnym pomysłem są własnoręcznie robione dekoracje. Tutaj pole do popisu jest nieograniczone. Od dekoracji codziennych po te tematyczne, świąteczne i te związane z porami roku. Na jakąkolwiek dekoracje się zdecydujemy, pamiętajmy, że tak jak kuchnia jest sercem domu, tak stół jest sercem jadalni, o które należy dbać.