Nie da się ukryć, że stół to jeden z ważniejszych mebli w naszym domu. To przy nim codziennie spożywamy posiłki oraz spotykamy się z rodziną przy okazji świąt. Warto więc poświęcić kilka chwil na wybór jadalnianego stołu, ponieważ musi on być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb.

Stół do jadalni – jaki rozmiar?

Wybierając stół do jadalni, wymiary to jedna z pierwszych rzeczy, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Rozmiar stołu do jadalni musi być dopasowany do ilości domowników, którzy na co dzień spożywają przy nim posiłki oraz proporcjonalny do wielkości pomieszczenia.

Jeżeli posiadamy liczną rodzinę, z którą często spotykamy się przy okazji wspólnych obiadów czy świąt, warto rozważyć stół do jadalni rozkładany. Takie rozwiązanie zaoszczędzi przestrzeń na co dzień, ale także pozwoli na pomieszczenie większej liczby osób, gdy nadejdzie taka konieczność.

W przypadku stołów z okrągłym blatem najważniejsza będzie jego średnica. Specjaliści zalecają 90 cm w przypadku czterech osób i 110 cm dla sześciu osób.

Stoły prostokątne powinny mieć wymiary:

  • 120×90 cm – dla 4 osób,
  • 140×90 cm – dla 6 osób,
  • 160×90 cm lub 180×90 cm – dla 8 osób,
  • 200×90 cm – dla 10 osób.

Stół do jadalni – jaki wybrać kształt?

Stół do jadalni okrągły – świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale także optycznie powiększa wnętrze. Okrągłe stoły do jadalni nie posiadają ostrych krawędzi, są bezpieczne dla dzieci i łatwe w obejściu, jednak niewygodne do pracy z komputerem.

Stół do jadalni kwadratowy lub prostokątny – najlepiej sprawdzi się w dużych i przestronnych pomieszczeń. Jest bardzo komfortowy i praktyczny. Świetnie prezentuje się zarówno na środku pomieszczenia, jak i pod ścianami oraz w rogach.

Jaki stół do jadalni – materiał

Stół do jadalni drewniany – jest to najdroższy, ale także najtrwalszy i naturalny materiał na stół do jadalni. Wygląda elegancko i jest bardzo solidny, posiada również ponadczasowy design. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w każdym stylu. Najtrwalszy jest stół do jadalni dębowy, bukowy oraz z jesionu.

Stół do jadalni szklany – bardzo modny stół, który świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Szklany stół do jadalni łatwo się czyści, ale także szybko zabrudza. Decydując się na stół ze szklanym blatem, koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy szkło jest grube i hartowane. Szklane blaty mogą być przeźroczyste lub matowe, więc łatwo będzie wybrać model pasujący do naszego wnętrza.

Stół do jadalni laminowany – ze względu na przystępną cenę jest to jeden z najczęściej wybieranych stołów. Wykonany jest z płyty MDF lub płyty wiórowej pokrytej laminatem, a więc jest średnio trwały. Łatwo je jest natomiast utrzymać w czystości. Stół do jadalni z blatem laminowanym jest lekki, co może stanowić zarówno jego zaletę, jak i wadę.