Ptaki nie zawsze są mile widziane na dachach czy balkonach zarówno przez mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i bloków. Zwierzęta te często pozostawiają po sobie uciążliwe zanieczyszczenia, których trudno się pozbyć. Jak zatem zniechęcić do odwiedzin nieproszonych gości, nie robiąc im przy tym krzywdy?
Odstraszanie ptaków
Odchody ptaków zawierają silny kwas, który może przyspieszać niszczenie elementów pokrycia dachowego oraz elewacji, ale także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Aby zniechęcić te zwierzęta do przysiadania na dachu, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie tam specjalnych kolców. Można przytwierdzić je właściwie do każdego rodzaju pokrycia. Świetnie sprawdzają się na dachach z blachodachówki. Również blacha trapezowa stanowi dobre podłoże dla tego typu elementów. Na rynku dostępne są kolce zarówno plastikowe, jak i metalowe. Aby uniemożliwić ptakom zagnieżdżenie się pod pokryciem dachu, w szczelinach wentylacyjnych oraz w okapie warto zamontować tzw. wróblówkę, czyli grzebień okapu z kratką wentylacyjną albo taśmę wentylacyjną. Chronią one również przed małymi gryzoniami. Dobrym rozwiązaniem jest też holograficzna taśma, która odbija promienie słoneczne, dezorientując ptaki i zniechęcając je do przysiadania na określonym obiekcie. Można ją przywiązać w dowolnym miejscu. Taśma powiewając na wietrze, dodatkowo wydaje szelest, który również jest dla ptaków nieprzyjemny.
Czego nie można robić?
Kolce blokujące ptakom dostęp do dachu czy innych elementów budynku muszą być zamontowane w miejscu dla nich widocznym i nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa tych zwierząt. Nie wolno zatem umieszczać ich np. wewnątrz balkonu. Przyrządy te nie powinny być też zbyt ostre, by nie zranić ptaków. Jeśli na naszym dachu powstało już gniazdo, to na założenie kolców potrzebna będzie zgoda regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Dokarmiajmy z głową
Jeżeli chcemy zminimalizować częstotliwość ptasich odwiedzin na naszym dachu lub balkonie, nie wysypujmy tam dla ptaków ziaren. Dużo lepszym pomysłem będzie skonstruowanie karmnika i powieszenie go np. na drzewie w głębi ogrodu.