Automatyczna brama garażowa zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Zobacz zatem jak wybrać odpowiedni napęd do bramy?
W sklepach dostępnych jest wiele typów napędów do bram garażowych. Podpowiadamy na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Napęd bramy garażowej – podstawowe parametry
Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego napędu do bramy:
- prędkość przesuwu w większości modeli wartość mieście się w granicach 12 cm/s. Czas otwierania bramy to od 15 do 30 sekund;
- siła ciągu – małe i lekkie bramy wymagają silników o sile ciągu jedynie 400 N. Duże i ciężkie bramy potrzebują siłowników o sile nawet 1200 N;
- rodzaj sterowania bramą garażową, który zazwyczaj jest dopasowany w zależności od jej typu.
Dodatkowe wyposażenie napędów
- Mechanizm otwierania ręcznego – mechanizm ten umożliwia otwarcie bramy od środka w przypadku braku zasilania.
- Mechanizm dodatkowego otwierania, taki jak wyłącznik kluczykowy lub zamek szyfrowy, który znajduje się zazwyczaj na ścianie obok wjazdu. Jest on przydatny, gdy nie będziemy mieć ze sobą pilota.
- Mechanizm zabezpieczający przed nagłym opadnięciem – zapobiega on przytrzaśnięciu osoby lub samochodu. Dlatego warto go mieć w bramach otwieranych od góry. Mechanizm ten jest zazwyczaj w standardowym zestawie do bram większych niż 9 m2.
- Elementy bezpieczeństwa zatrzymują i cofają skrzydło w momencie, gdy napotka ono przeszkodę – samochód lub człowieka. Mechanizmem tego typu może być, na przykład listwa z czujnikiem przeciążeniowym lub optycznym.
- Elektroniczne wyłączniki krańcowe – poprzez zahamowanie ruchu bramy zatrzymują ją w położeniu krańcowym,
- Autokontrola – umożliwia określanie liczby cykli otwierania i zamykania, po których należy przeprowadzić konserwację urządzenia. W razie awarii informują nas też o tym, co się zepsuło.
Napęd bramy garażowej a rodzaj bramy
Dobierając napęd do bramy, warto wziąć pod uwagę następujące sugestie:
- brama segmentowa górna – można zamontować dowolny napęd. Należy jednak pamiętać, że do jego instalacji potrzeba dodatkowego miejsca.
- brama segmentowa boczna – najkorzystniejszy będzie napęd montowany nad nadprożem lub na ścianie. W tym przypadku warto zdecydować się też na silniejszy siłownik, niż w bramie segmentowej górnej.
- brama uchylna – umożliwia ona zamontowanie dowolnego napędu. Przy wyborze automatyki do tego typu bramy warto jednak zwrócić uwagę na jej moc.
- brama rozwieralna – najtrudniej dopasować do niej odpowiedni napęd. W tym przypadku najlepiej zmodyfikować klasyczny automat. Przykładowo można go udoskonalić poprzez wyposażenie napędu w dłuższe ramiona, które ciągną lub pchają skrzydła.
Brama garażowa może też być kompatybilna z bramą wjazdową. W takim przypadku najlepiej by napęd do obu bram pochodził od tego samego producenta i był wyposażony w odpowiednią centralkę, która pozwoli go obsłużyć przy użyciu tego samego pilota.