Eleganckie okna pasujące do elewacji i stylu mieszkania, to marzenie wielu z nas. Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów okien, ale osoba, która nie zna się na branży, nie może wiedzieć, które będą najlepsze. Dlatego w tym artykule zdradzimy Ci, jakie okna wybrać, by cieszyć się bezpiecznym i nowoczesnym domem.

Obróbka stolarki okiennej – materiał

Wiele osób zakłada, że wybierając okna wykonane z PCV, najwięcej zyska i – przy okazji – co nieco zaoszczędzi. Jednak warto wiedzieć, że potocznie zwane „plastiki” nie pasują do każdego stylu mieszkania. Bierzmy pod uwagę wielkość okien i dostosujmy je do powierzchni pomieszczenia. Nie ma sensu montować ogromnych szyb w małym pokoju i odwrotnie. W końcu oknami również ucieka ciepło, nawet wtedy, gdy mieszkanie jest dobrze wyizolowane. Podsumowując. Do wyboru mamy okna drewniane, plastikowe, aluminiowe lub z kompozytu. Drewniane wydają się być najelegantsze, plastikowe i aluminiowe trwałe, a te z kompozytu odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu te ostatnie nadają się na tarasy, werandy lub balkony.

Poprawny montaż okien

Finalny rodzaj okien, które wybierzemy, przesądzi o sposobie ich montażu. Dlatego, jeśli chcemy samodzielnie zainstalować okna, kupując je, warto zwrócić uwagę, który rodzaj szyb będzie łatwiejszy w zamontowaniu. Okazuje się, że najłatwiejsze w instalacji są okna plastikowe.

Okna a termomodernizacja mieszkania

Ocieplając mieszkanie, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ram okiennych. Dodatkowe uszczelki i rolety zewnętrze, mogą pomóc ograniczyć wychładzanie się pokojów lub nagrzewanie w czasie upalnych dni. Kiedy z kolei przeprowadzimy prawidłową termomodernizację budynku, z dbałością o docieplenie każdego zakamarku – także tego dookoła ram okiennych – strata ciepła w domu będzie minimalna.