Szeregowiec to coraz częściej wybierana alternatywa dla domów wolnostojących czy mieszkań w bloku. Z jednej strony zapewnia prywatność, a z drugiej często okazuje się znacznie tańszy. Jedną z wielu zalet wykupienia mieszkania w szeregowcu jest fakt, że właściciele często otrzymują swój skrawek ogrodu. Warto się zatem zastanowić, jak zagospodarować tę przestrzeń.

Ogród w szeregowcu – ogrodzenie

Choć w przeciwieństwie do tradycyjnego bloku mieszkanie w szeregowcu gwarantuje osobne wejście i klatkę schodową, to jednak wciąż mamy w pobliżu sąsiadów. Dotyczy to także ogrodu, więc całkiem naturalne jest, że będziemy chcieli nieco się od nich odseparować i zapewnić sobie większą prywatność. Pamiętajmy jednak, że nie warto stosować zabudowanych, masywnych ogrodzeń. Sprawią one, że niewielki ogród będzie wydawał się jeszcze mniejszy, ograniczymy sobie też dostęp do światła. W zupełności wystarczy cienka metalowa siatka albo linie z żywopłotu, które przy okazji będą stanowiły dodatkową roślinność.

Mały ogród w szeregowcu – jak optycznie powiększyć?

Bez względu na to, czy interesują nas szeregowce czy osiedla w innym miejscu, ogród, jaki przypadnie nam w udziale, będzie potrzebował dużo światła i otwartej przestrzeni. Warto zatem, by w ścianie, która wychodzi na tę część, zamontować duże okna, które sprawią, że optycznie ogród będzie wydawał się przedłużeniem domu. 

Warto także pomyśleć o tarasie – jeszcze bardziej zwiększymy wrażenie, że część zewnętrzna jest bezpośrednio połączona z samym mieszkaniem. 

Dom szeregowy i ogród: warte uwagi

Starajmy się, żeby ogród w szeregowcu nie był zupełnie płaski. Przeznaczmy jakieś miejsce np. na kopiec, który będzie pełnił rolę kwietnika. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się bardziej zróżnicowana i większa. Jednocześnie nie możemy przesadzać z roślinnością, ponieważ możemy za bardzo zagracić powierzchnię. Uważnie dobierajmy zatem krzewy i kwiaty, szczegółowo planując ich rozmieszczenie.

W kwestii mebli ogrodowych również warto postawić na minimalizm. Szklany stolik i kilka krzeseł w zupełności wystarczy. Z murowanego grilla musimy co prawda zrezygnować, ale znajdzie się miejsce dla przenośnego. .