Garaż to miejsce, któremu nie poświęcamy większej uwagi. Jest to pomieszczenie typowo gospodarcze. Warto jednak pamiętać, że korzystamy z niego codziennie. Parkujemy w nim samochód, przechowujemy różne narzędzia, rowery i całe mnóstwo rzeczy, na które zabrakło miejsca w domu. Dobrze zaaranżowany i zagospodarowany garaż może być nie tylko funkcjonalny, ale również ładny i estetyczny.

Garaż – jak urządzić?

Mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, jakim zazwyczaj jest garaż, konieczne jest idealne zagospodarowanie każdego miejsca. Dobrze zaplanowane rozwiązania pomogą uniknąć bałaganu i tym samym długiego szukania tego, czego w danym momencie potrzebujemy.

Półki i regały

Często wstawiamy do garażu meble, których nie potrzebujemy już w domu. Jest to dobry pomysł, ale tylko w przypadku, gdy garaż jest ogrzewany. Niestety nieczęsto spotykamy się z ogrzewanymi garażami. Poza tym, meble nie do końca spełnią swoją funkcję w garażu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc zakup specjalnych metalowych regałów, które są odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Na takich półkach można w sposób zorganizowany poukładać narzędzia i nigdy więcej ich nie szukać. Na regałach można postawić różne pudełka garażowe, kuwetki i organizery. Blat roboczy to również bardzo istotna rzecz w każdym garażu. Można go zamontować w pobliżu regałów, co znacznie ułatwi wszelkie prace. Najlepiej, jeśli blat będzie również metalowy, co znacznie przedłuży jego żywotność i tym samym zaoszczędzi nam kosztów.

Haki garażowe

A co jeśli mamy do dyspozycji naprawdę bardzo mały garaż ? Jak zagospodarować małe pomieszczenie, aby zmieścić w nim wszystko co niezbędne? Tutaj liczy się idealna organizacja. Doskonałym rozwiązaniem będą haki garażowe. Można na nich powiesić niemal wszystko: opony, miotły, drabiny, narzędzia i nawet rowery. Nie zajmują one miejsca na podłodze, dzięki czemu łatwiej jest się w garażu poruszać, poza tym po wejściu do garażu niczego nie będziemy szukać. 

Ściany i podłogi w garażu

Garaż to miejsce, którego ściany i podłoga są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Warto więc zastosować do jego wykończenia materiały,które będą odporne na ścieranie, zmienne warunki atmosferyczne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Wykończenie ścian

Miłym widokiem jest czysty, schludny garaż. Jak wykończyć ściany, aby łatwo było utrzymać je w czystości? Ściany powinny być gładkie. Z gładkich powierzchni bez większych problemów usuniemy wszelkie zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem na garażowe ściany będzie farba lateksowa. Farby te, posiadają dosyć wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są ponadto odporne na szorowanie, dzięki czemu łatwo utrzymać na nich czystość. Można stosować również specjalne farby do betonu, czy farby epoksydowe. Innym pomysłem, dość często stosowanym, są płytki. Z powierzchni płytek również bardzo łatwo zmyjemy brud, niestety są one dosyć podatne na uszkodzenia. 

Tania podłoga w garażu

Podłoga w garażu jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Śnieg, sól, kamyki, woda, oleje i smary to tylko niektóre czynniki, które mają wpływ na stan podłogi. Powinna być więc ona odporna na ścieranie, oraz uszkodzenia mechaniczne. Popularnym wykończeniem podłogi w garażu są płytki ceramiczne. jest to najczęściej terakota lub gres. Taka podłoga jest łatwa w utrzymaniu, lecz jej koszt jest dosyć wysoki. Farby do posadzek betonowych to znacznie niższy koszt, a duża gama kolorów pozwoli każdemu wybrać coś odpowiedniego. Dobrą alternatywą jest zastosowanie żywicy epoksydowej. Cena takiej podłogi jest przystępna,a dodatkowo łatwa w położeniu. Można więc zrobić to samodzielnie, bez konieczności wynajmowania fachowców.