Rynek nieruchomości w Polsce kwitnie. Można na nim znaleźć wiele ofert mieszkań i domów z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Na co zwracać uwagę przy zakupie domu? 

Mieszkanie czy dom?

Każdy marzy o własnych czterech kątach. Dzisiaj, w czasach gdy banki chętnie udzielają kredytów na zakup domu, nie jest to marzenie niemożliwe do zrealizowania. Ponieważ jest to jednak decyzja podejmowana na całe życie, należy przemyśleć, czy interesuje nas dom czy mieszkanie.

Wiadomo, że kupując mieszkanie w bloku jesteśmy zdani na łaskę lub niełaskę bliskich sąsiadów. Dostajemy ich niejako w pakiecie. Zaletą mieszkania w bloku jest to, że musimy się martwić o nic poza naszym własnym mieszkaniem. Klatki schodowe i teren wokół bloku leżą w gestii zarządcy.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na kupno domu, wszystko co do niego przynależy to niejako nasze zmartwienie. Można się jednak cieszyć własnym ogrodem zaprojektowanym przez nas samych. Sąsiedzi są trochę dalej, co na pewno daje poczucie komfortu. Posiadanie własnego domu to marzenie niemal każdej rodziny. 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Kupno domu to bardzo duży wydatek, najczęściej wiążący się z zaciągnięciem kredytu bankowego. Ceny domów na rynku wtórnym są niższe niż domów nowych, ale czy zawsze to się opłaca?

Kupując stary dom zawsze istnieje ryzyko, że dom ma ukryte wady. Nie do końca sprawne instalacje czy wady konstrukcyjne nie zawsze są widoczne gołym okiem. Często dopiero gdy już zamieszkamy i zaaklimatyzujemy się w naszym wymarzonym domu, zaczynają się niemiłe niespodzianki. W związku z tym, oprócz spłaty kredytu dochodzą jeszcze koszty drogich remontów i napraw.

Zabudowa szeregowa to bardzo popularne wśród nabywców nowych domów rozwiązanie. Szeregówki budowane są z myślą o ludziach, którzy chcą odnaleźć swój azyl i jednocześnie mieszkać w pobliżu centrum. Zaletą tego osiedla są między innymi: łatwe i szybkie połączenia do centrum, a więc również do szkół i przedszkoli; własny ogródek do celów wypoczynkowych; bliskość sąsiadów, a jednocześnie prywatność. Domy te mają ujednoliconą elewację, dzięki czemu otoczenie wygląda bardzo estetycznie i spójnie.