Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Nie tylko w niej gotujemy. Często właśnie w kuchni spożywamy posiłki, odpoczywamy z kubkiem gorącej herbaty czy przyjmujemy gości. Właśnie dlatego aranżacja przestrzeni kuchennych jest bardzo ważna. Jak urządzić kuchnię, aby była nie tylko ładna, ale także funkcjonalna?

Kuchnia – na co zwrócić uwagę?

Podczas planowania kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsca niezbędne do przechowywania, gotowania i jedzenia. Zastanówmy się również, czy nasza kuchnia będzie pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym, połączonym z jadalnią lub salonem.

Projekt kuchni powinien uwzględniać nasze indywidualne gusta i zaspokajać potrzeby mieszkańców. Ważne jest również, aby wygląd pokrywał się z naszą wizją wymarzonej kuchni.

Trójkąt roboczy w kuchni

Trójkąt roboczy to jedna z najważniejszych zasad planowania powierzchni kuchennych. Obrazuje on ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika. Według tej zasady powinny one być oparte na wierzchołkach trójkąta. Skąd taki pomysł?

Trójkąt roboczy w kuchni sprawia, że wszystko, czego potrzebujemy, znajduje się niedaleko siebie. Dzięki temu nie musimy dużo chodzić, co poprawia komfort pracy i znacznie ją przyspiesza.

W dużych kuchniach często występuje więcej trójkątów roboczych. Kuchnia z wyspą jest jednym z takich przykładów.

Ważne jednak, aby ciągi komunikacyjne poszczególnych stref roboczych nie przecinały się wzajemnie.

Jaki blat do kuchni?

Blaty kuchenne stanowią najważniejszą powierzchnię roboczą. Przyjmuje się, że w każdej kuchni blat roboczy powinien mieć łącznie przynajmniej 2 m. Gdzie powinny znajdować się blaty kuchenne? Koło lodówki na zakupy, koło kuchenki na odstawienia garnków, koło zlewu czy zmywarki na naczynia oraz największy kawałek blatu do przygotowywania posiłków.

Z czego blat do kuchni? Materiał na blat kuchenny powinien być dopasowany do kolorystyki ścian i mebli. W kuchni najpopularniejsze są blaty marmurowe, granitowe, drewniane i laminowane.

Zobacz także: Małe AGD w kuchni oraz Jakie oświetlenie do kuchni?