Do najczęściej przeprowadzanych prac renowacyjnych i modernizacyjnych należy docieplenie ścian zewnętrznych domów budowanych sprzed wielu laty. Zapewnia to istotną poprawę ciepłochronności budynku i ograniczenie wydatków na jego ogrzewanie. Jak wiadomo ściany zewnętrzne to drugi po dachu element budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Dzięki zastosowaniu docieplenia nasz dom zyska nie tylko nowy wygląd, ale również będzie idealnie zabezpieczony na kolejne lata.
Docieplenie budynków – jakie materiały wybierać?
Najczęściej docieplenie polega na pokryciu ścian budynku odpowiednimi materiałami. Głównie są to styropian, wełna mineralna lub wełna skalna. Istotne jest, że wykonywanie tego typu prac budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę. Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem odpowiednich produktów. Takie produkty to:
- zaprawa do mocowania płyt termoizolacyjnych,
- płyty termoizolacyjne (styropian, wełna mineralna lub skalna),
- masa klejowa do wykonania warstwy zbrojonej,
- preparat gruntujący,
- łączniki mechaniczne,
- zaprawa lub masa tynkarska,
- farba elewacyjna,
- różnorodne materiały wykończeniowe (listy, taśmy itd.).
Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Pomimo zbliżonych parametrów izolacyjnych, ich wybór najczęściej zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Do niektórych technologii należy użyć jedynie styropianu, a do innych sprawdzi się tylko i wyłącznie wełna mineralna. Warto zainteresować się, który materiał, w jakim wypadku będzie odpowiedni, ponieważ niemożliwe jest ich naprzemienne stosowanie.
Docieplenie budynków już istniejących
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia budynku konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego już układu ocieplenia. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie projektu, w którym uwzględnimy plan prac remontowych. Takie docieplenie budynków przeprowadza się tylko i wyłącznie w przypadku starszych domów, gdzie system izolacyjny nie działa prawidłowo.
Projekt powinien określać ogólną ocenę stanu technicznego istniejącego ocieplenia, układ warstw, jak i sposób mocowania warstw docieplenia budynku do podłoża. Po dokładnej analizie możemy rozpocząć pracę związaną z montażem nowego systemu.