Coraz częstsze stosowanie betonu w pracach budowlanych i remontowych skłania niektórych klientów do użycia tego materiału także we własnych budynkach przemysłowych czy też domach lub mieszkaniach. Niewiele osób wie jednak, czym jest zacieranie betonu i dlaczego jest ono tak ważne, jeżeli chcemy zwiększyć trwałość materiału. Oto kilka podstawowych informacji, które warto poznać, zanim zdecydujemy się na użycie zacieraczek.
Zacieranie betonu – na czym polega?
Pękanie betonu nie jest częstym zjawiskiem, ale może się zdarzyć i tak, że materiał straci swoje charakterystyczne właściwości i ulegnie drobnemu uszkodzeniu. Oczywiście można w tym przypadku przystąpić do jego renowacji, ale lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom. Powodem pękania może być skurcz podczas wysychania masy lub nieprawidłowe osiadanie bądź nieodpowiednie wygładzenie. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się właśnie na zacieranie betonu.
Profesjonalne maszyny, które stosuje się do tego rodzaju prac to tak zwane zacieraczki do betonu. Pomagają wyrównać niedoskonałości na niedawno wylanym betonie. Świeży materiał jest najlepszy do obróbki. Maszyny wykorzystuje się podczas konserwacji materiału oraz przy większych naprawach. Jak działają zacieraczki? Przede wszystkim wygładzają podłoże z substancji utwardzających.
Czy warto zacierać beton?
Jeżeli powierzchnia betonu nie jest gładka, w takim przypadku obniża się jego trwałość – a tego chcemy uniknąć. Dzieje się tak w momencie, gdy na materiał wywierany jest duży nacisk. Beton o nierównej strukturze odbiera go niejednakowo i może to prowadzić do zniszczenia materiału. Użycie zacieraczki jest więc jednoznaczne ze zwiększeniem odporności i ochroną dla ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Pomaga także uniknąć ewentualnych prac konserwacyjnych oraz napraw, które mogą okazać się w przyszłość kosztowne.
Zacieranie betonu jest więc niezbędną czynnością, na którą warto się zdecydować. Beton to trwały i solidny materiał, ale potrzebuje odpowiedniego przygotowania do dalszego użytku.