Fotowoltaika to temat, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. O jej ogromnym zainteresowaniu świadczy coraz większa ilość świadomość klientów, którzy decydują się na zainstalowanie odnawialnego źródła energii jakim w istocie są panele fotowoltaiczne. W poniższym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć na temat tej nowoczesnej technologii oraz co możesz dzięki niej zyskać.

Panele fotowoltaiczne – na czym polega ich działanie?

Objaśnienie tego, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne jest stosunkowo nieskomplikowane. Ich praca polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną, a dokładniej w prąd stały. Aby można było wykorzystać go w swoim domu, musi on zostać przetworzony na prąd zmienny, czyli taki, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych każdego domu. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie zwane falownikiem.

Panele fotowoltaiczne – montaż

Aby technologia fotowoltaiczna spełniała nasze potrzeby, bardzo ważne jest prawidłowe umiejscowienie, a także dobranie poszczególnych elementów w sposób, który będzie dopasowany do naszego domu i umożliwi wytworzenie odpowiedniej ilości energii elektrycznej, dzięki której gospodarstwo domowe będzie funkcjonować bez zarzutów.

Panele fotowoltaiczne montuje się na dachu lub gruncie. Bardzo ważne, aby były one skierowane w kierunku południowym – w ten sposób wykorzystamy nasłonecznienie w najbardziej optymalny sposób. Alternatywą dla dachów mogą być wysięgniki lub ogrodzenia. Mimo to, już na etapie instalacji powinno wybrać się miejsce, które pozwoli panelom fotowoltaicznym wytworzyć najwięcej energii elektrycznej.

Korzyści płynące z fotowoltaiki

Wybierając fotowoltaikę wybierasz swoją niezależność od podwyżek prądu – panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który jest darmowy. Co więcej, podnoszą one wartość Twojej nieruchomości, jeśli w przyszłości planujesz ją sprzedać. 

Oprócz tego panele fotowoltaiczne są bardzo estetycznym i nowoczesnym rozwiązaniem. Są bardzo odporne na różne czynniki atmosferyczne jak silny wiatr, deszcz, śnieg czy wahania temperatur.