Beton znano już w starożytności. Choć na przestrzeni wieków technologia jego wytwarzania uległa zmianom, to podstawowy skład pozostaje ten sam. Beton powstaje z połączenia cementu, kruszywa i wody. We współczesnym budownictwie pełni on funkcję nie tylko surowca budowlanego, ale ma też rolę dekoracyjną. W ostatnim czasie w nowo wybudowanych biurowcach czy domach wielorodzinnych możemy spotkać nieotynkowane betonowe elementy. Odważni decydują się nawet na surowy beton w salonie czy kuchni.  

Jak zrobić beton?

Mimo prostego składu, produkcja dobrego i wytrzymałego betonu nie jest łatwa. Jeśli interesuje Cię beton, warto dowiedzieć się, jak powstaje ten surowiec. Aby go przygotować, należy mieć podstawową wiedzę o klasach betonu, które określają jego wytrzymałość. Warto wiedzieć także, jakie cechy powinny mieć poszczególne składniki mieszanki. W większości przypadków do jej wytworzenia sprawdza się cement uniwersalny, czyli tzw. CEM I. Nie może być on zwietrzały i nie wolno dopuścić do jego zawilgotnienia. Jeśli chodzi o kruszywo, to najlepiej zdecydować się na mieszankę piasku i żwiru, gdzie piasek stanowi 1/3 zawartości. Jednak kupując ten produkt, zwróćmy uwagę, czy nie znajdują się w nim zanieczyszczenia takie jak: kawałki drewna, szkła, torfu oraz gliny. Spośród domieszek warto rozważyć wybór tych upłynniających lub uplastyczniających. Do produkcji betonu najlepiej sprawdzi się woda wodociągowa. Pamiętajmy jednak, że jakość materiału w dużej mierze zależy też od odpowiednio dobranych proporcji. Jeśli nie mamy doświadczenia lub nie czujemy się wystarczająco pewnie, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy produkcją betonu zajmują się zawodowo.

Beton dekoracyjny 

Surowiec ten znajduje coraz ciekawsze zastosowania. W ostatnim czasie modne stało się ozdabianie ścian betonowymi płytami. Z tego materiału powstają także oryginalne meble, a nawet drobne dekoracje do mieszkania, takie jak: wazony, zegary czy figurki. W Internecie można znaleźć liczne poradniki pokazujące, jak samodzielnie wykonać betonowe ozdoby. Zatem najwyższy czas, aby ten surowiec przestał kojarzyć nam się wyłącznie z placem budowy!