Przed rozpoczęciem aranżacji salonu określ dokładnie funkcję, jaką ma on pełnić. Czy będzie to jedynie miejsce do odpoczynku i przyjmowania gości, czy będzie musiał się w nim znaleźć również kącik do zabaw z dzieckiem czy do pracy? Następnie zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić to ważne dla wszystkich domowników miejsce. Jeśli to jest już zrobione, możesz śmiało przystąpić do pracy. W tym artykule doradzimy, jak urządzić salon i jakich błędów unikać.

Jak urządzić salon?

Salon to miejsce, w którym toczy się życie rodzinne. To tutaj oglądacie wspólnie telewizję, spędzacie czas na rozmowach, przyjmujecie gości. Należy więc zadbać o to, aby było to miejsce wygodne, komfortowe i przyjemne. Salon nie powinien być zagracony. Zbyt duża ilość mebli, ozdób i dodatków sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. 

Urządzanie salonu w bloku

Częstym dylematem jest jak urządzić salon w bloku, zwłaszcza, gdy musi on również służyć jako miejsce do spania. Jeśli myślicie, że mieszkając w bloku, nie macie pola do popisu przy urządzaniu salonu, to jesteście w błędzie. Nawet najmniejsze pomieszczenie można zaaranżować ze smakiem. Chętnie stosowanym rozwiązaniem w blokach, jest urządzanie salonu z aneksem kuchennym. Musicie jednak pamiętać, aby dyskretnie oddzielić część kuchenną od salonu. Można to zrobić, stosując niski bufet lub tzw. wyspę. Można również oddzielić kuchnię od salonu, malując ściany na inne kolory. Aby pomieszczenie wyglądało optycznie na większe, połóżcie taką samą podłogę w salonie co w aneksie kuchennym. Jeśli salon musi nocą służyć jako sypialnia, zadbajcie, aby kanapa była tyle samo ładna, co wygodna, gdy się ją rozłoży do spania. Dużą rolę odgrywać będzie również rodzaj i kolor oświetlenia. Jeśli okna salonu wychodzą na północ, to pokój może być ciemny. Warto więc zadbać o lampy sufitowe i boczne – zarówno podłogowe, jak i kinkiety i lampy stojące na komodach.

Kominek – tak czy nie

Kominek nie jest obowiązkowym elementem salonu. Niemniej jednak urządzanie salonu z kominkiem, ma wiele zalet. Kominek nada waszemu salonowi przytulną atmosferę i wprowadzi ciepło na długie, zimowe wieczory. Przy kominku miło jest usiąść i porozmawiać, spędzić romantyczne chwile, albo po prostu poczytać dobrą książkę. Jak urządzić salon z kominkiem, aby wykorzystać wszystkie zalety posiadania tego czarownego miejsca? Wokół kominka będziecie zasiadać z dziećmi, aby poczytać im bajki przed snem czy z ukochaną osobą, aby spędzić romantyczny wieczór. W pobliżu kominka postawcie wygodne kanapy lub fotele. Pamiętajcie jednak, że co za dużo to niezdrowo. Zdecydujcie się na jeden styl i bądźcie w tym wyborze konsekwentni. Miejsce to ma być bowiem oazą spokoju. Zastosujcie bardzo dyskretne oświetlenie wokół kominka, lub na nim. Wskazana jest również oszczędność w dekoracjach na kominku. Kominek sam w sobie ma być ozdobą.

Salon połączony z jadalnią lub kuchnią

Salon połączony z jadalnią czy kuchnią to wciąż modny trend. Co zrobić, aby przy takim rozwiązaniu zachować estetykę i funkcjonalność każdej części pomieszczenia?

Salon z kuchnią 

Salon z kuchnią ma tę zaletę, że przygotowując posiłki, możesz wciąż uczestniczyć aktywnie w życiu rodziny. Wadą niestety jest to, że rodzina czy goście uczestniczą w Twoich pracach kuchennych. Jak urządzić salon z kuchnia, aby nie zakłócić atmosfery, jaka powinna panować w salonie? Zaprojektuj swoją kuchnię tak, aby blat roboczy był niewidoczny dla osób przebywających w salonie. Twoja krzątanina i lekki bałagan powstały podczas gotowania, nie musi być widoczny dla gości. Dobrze jest również wyraźnie zaznaczyć strefę kuchni i strefę salonu. Barek, bufet czy wyspa są doskonałe do tego celu. Dobrym rozwiązaniem na umowne oddzielenie kuchni od salonu jest zastosowanie różnego rodzaju oświetlenia. 

Urządzanie salonu z jadalnią

Jadalnia to część strefy dziennej waszego domu czy mieszkania. Jeśli macie do dyspozycji duży metraż, jadalnia może być łącznikiem pomiędzy kuchnią i salonem. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli sami projektujecie dom już od podstaw. Jeśli natomiast macie do dyspozycji gotowy dom lub mieszkanie, musicie się dobrze nagłowić, aby wygospodarować miejsce na jadalnię. Jadalnia może być integralną częścią salonu. Takie wnętrzarskie „dwa w jednym” to jednocześnie wygoda i krok ku integracji rodziny. Stół powinien stać w miejscu jasnym, najlepiej w pobliżu okna. Naturalne światło dzienne nastraja pozytywnie i daje zastrzyk energii. Jeśli macie mały salon z aneksem kuchennym, to rzeczywiście może powstać problem z wygospodarowaniem miejsca na jadalnię. W tej sytuacji można wykorzystać bufet czy ciąg szafek kuchennych. Dostawiony do nich stół, stworzy strefę jadalni i będzie doskonale łączył kuchnię z salonem.

Urządzanie salonu może być frajdą i przyjemnością, a najważniejszą zasadą jest to, aby wasz salon był „uszyty” na waszą miarę.

Salon inspiracje – galeria zdjęć